Jak zrobić własny balsam do włosów?

Nie ma nic lepszego od własnoręcznie zrobionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Już samo ich przygotowanie daje wielką frajdę. A pomyślcie tylko, jaką radość będziecie miały, kiedy zobaczycie efekty kuracji takim produktem. Sprawdźcie zatem, co powinno znaleźć się w balsamie do włosów przygotowanym w domowym laboratorium.

balsam do włosów
Wbrew pozorom sporządzenie balsamu do włosów jest bardzo proste. Wszystkie składniki znajdziemy w internetowych sklepach z naturalnymi kosmetykami, a przyrządy – w domu. Czy powinnaś zachować jakieś specjalne środki ostrożności? I tak, i nie. Nie potrzebujesz ochronnego fartucha i okularów, nie będą ci też potrzebne gumowe rękawice. Pamiętaj jednak, że masz do czynienia z gorącą substancją – możesz się poparzyć. Od czego zacząć? Przygotuj kolejno: pojemniczek, który posłuży ci do przechowywania kosmetyku; mały garnuszek, w którym wymieszasz wszystkie składniki; łyżkę do wymieszania wszystkih składników i przełożenia mikstury do opakowania; 30 gramów masła Shea, 15 gramów masła kakaowego, 15 gramów olejku kokosowego, 10 gramów olejku jojoba, 10 gramów olejku z nasion kamelii olejodajnej, 2 gramy olejku rycynowego, 6 gramów olejku z orzechów włoskich, 11 gramów wosku pszczelego, 1 gram witaminy E i olejki eteryczne (np. lawendowy, z trawy cytrynowej i rozmarynowy).

A jak sporządzić balsam do włosów? Wszystkie składniki (z wyjątkiem olejków eterycznych) podgrzej w garnuszku. Mieszaj tak długo aż wszystkie roztopią się i połączą. Następnie garnek zestaw z ognia i powoli dodawaj olejki eteryczne: lawendowy, rozmarynowy i z trawy cytrynowej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do pojemniczka. Pamiętaj, że opakowanie, w którym będzie znajdował się balsam do włosów, musi być dokładnie umyte, wyparzone, a nawet oczyszczone alkoholem lub płynem dezynfekcyjnym. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby potem się namnażać. Pojemnik wstaw do lodówki, aby produkt stężał. Po kilku godzinach balsam do włosów jest gotowy do użycia.

Jak należy wykonać aplikację? Wystarczy niewielka ilość kosmetyku, aby odżywić, wygładzić, nabłyszczyć i zregenerować rozdwojone końcówki włosów. Balsam ogrzej w dłoni, żeby lepiej się nakładał i szybciej wchłaniał. Za pomocą tego kosmetyku wykonać możesz także masaż skóry głowy. Przyniesie to ukojenie zwłaszcza tym osobom, które zmagają się z suchością, nadwrażliwością i łupieżem. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość produktu naniesiona u podstawy włosów może spowodować przetłuszczanie się skóry głowy i nadmierną produkcję sebum.