Balsam do włosów – aplikacja, skład i właściwości.

Balsam do włosów to, obok maseczek, jeden z najlepiej działających kosmetyków pielęgnacyjnych. To właśnie dlatego jest tak popularny wśród kobiet, i założyć się można, że zajmuje najlepsze miejsce na półce w łazience. Co jeszcze decyduje o wyjątkowości tego produktu?

balsam do włosówBalsamy do włosów działają w dwojaki sposób. Po pierwsze, pielęgnują włosy od wewnątrz. A po drugie, dbają o zewnętrzną strukturę włosa. Takie działanie możliwe jest dzięki silnemu skoncentrowaniu składników odżywczych i niewielkiemu stężeniu składników tłuszczowych (emolientów) oraz lekkiej i nietłustej konsystencji. Jeżeli chcemy osiągnąć zadowalające efekty, balsamy do włosów należy stosować 1 – 3 razy w tygodniu. Dawkowanie i częstotliwość dobrać musimy do rodzaju skóry głowy, typu włosów i stopnia ich zniszczenia. Kosmetyk powinno aplikować się na włosy wilgotne, dokładnie umyte i oczyszczone ze zgromadzonych w ciągu dnia sebum, martwego naskórka i kurzu. Po upływie około 15 minut głowę ponownie należy umyć delikatnym szamponem, najlepiej takim, który nie zawiera SLS i innych substancji drażniących.

Balsam do włosów zawiera wiele odżywczych składników, które z pewnością pomogą nam w pielęgnacji skóry głowy i pasemek. Wśród składników odnajdziemy między innymi: kwasy organiczne, ekstrakty ziołowe, proteiny, witaminy. W kosmetyku znajdują się również: keratyna, aminokwasy i węglowodany. Z częstym stosowaniem balsamów do włosów należy uważać, aby nadmiernie nie obciążyć pasemek i nie doprowadzić do przetłuszczania się skóry głowy. Podobnie jest z balsamami regenerującymi (ze względu na dużą zawartość składników aktywnych i silne właściwości pielęgnacyjne, mogą być nazywane odżywkami głęboko regenerującymi).

Jakie właściwości posiada balsam do włosów? Kosmetyk pielęgnuje włosy zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego, szkodliwymi substancjami zawartymi w preparatach myjących. Zabezpiecza włosy przed działaniem gorącego powietrza, którego używa się podczas zabiegów stylizacji na gorąco. Regeneruje uszkodzone pasemka i rozdwojone końcówki włosów oraz przynosi ukojenie skórze głowy. Balsam do włosów posiada również inne właściwości. Nabłyszcza i wygładza oraz przeciwdziała puszeniu się i elektryzowaniu włosów. Zapobiega utracie wody i keratyny, utrzymując jednocześnie odpowiednie nawilżenie.